Zastanawiasz się nad montażem rekuperacji w swoim domu? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu na temat takich instalacji.
W obliczu obecnej trudnej sytuacji na rynku energii wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się nad dostępnymi możliwościami na oszczędzanie na kosztach ogrzewania. W Polsce już od wielu lat głośno się mówiło o potrzebie zmniejszania zapotrzebowania na energię w nowo powstałych budynkach. Z tego względu firmy budowlane przykładają dużą wagę do prawidłowego ocieplenia budynku oraz zastosowania energooszczędnych instalacji. Jedną z nich jest system rekuperacji. Pozwala on znacząco ograniczać eksploatację paliwa w procesie ogrzewania domu.
Table of Contents
Rekuperatory – co warto wiedzieć?
Jak wiadomo każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą instalację wentylacyjną. Do najprostszych jej rodzajów należy wentylacja grawitacyjna, w której cyrkulacja odbywa się dzięki temu, że ciepłe powietrze zgodnie z prawem grawitacji samoczynnie unosi się ku górze. Coraz powszechniej stosuje się obecnie wentylację mechaniczną, w której ruch powietrza wymuszany jest poprzez sterowane mikroprocesorowo wiatraki. Zarówno w pierwszej jak i drugiej opcji, tracone są spore energii, ponieważ ciepłe, nasycone dwutlenkiem węgla powietrze jest usuwane z budynku wraz ze zmagazynowaną w nim energią cieplną. Rekuperację opracowano z myślą o odzyskiwaniu tej energii. Obecnie oferowane w systemach rekuperacji wymienniki ciepła zapewniają odzysk energii cieplnej nawet na poziomie dziewięćdziesięciu procent, co oznacza bardzo duże oszczędności w pracy całej instalacji grzewczej. Jak wskazują specjaliści z firmy ASK – system rekuperacji może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 35% – co przy obecnych cenach gazu czy węgla może oznaczać spore oszczędności.
Rekuperacja – jaki koszt inwestycji?
W porównaniu do korzyści, jakie niesie za sobą montaż instalacji rekuperacji, koszt tego typu inwestycji jest raczej niewielki. Według informacji od dystrybutorów rekuperacji, w typowych domach jednorodzinnych o powierzchni nieco ponad 100m2 obecny koszt zakupu oraz montażu zazwyczaj nie przekracza 20 tys. złotych. Oczywiście nie można się spodziewać, że taka inwestycja zwróci się już w ciągu najbliższego sezonu grzewczego. szybkość zwrotu z inwestycji w system rekuperacji można w łatwy sposób policzyć na przykładzie domu ogrzewanego węglem. Zakładając, że na cały sezon grzewczy taki dom o powierzchni ok. 140m2 będzie potrzebował 3 tony węgla typu ekogroszek, można przy obecnych cenach policzyć, że będziemy musieli ponieść koszty rzędu 9/10 tys. złotych (przy obecnych cenach węgla typu ekogroszek na wolnym rynku). Natomiast można spodziewać się, że prawidłowo pracująca rekuperacja pozwala ograniczyć spalanie paliwa nawet o ok. 40%. Widać, zatem wyraźnie, że szczególnie przy obecnych wysokich cenach węgla zwrot z inwestycji może nastąpić nawet w ciągu zaledwie kilku lat. A przez wiele kolejnych, system rekuperacji będzie przynosił z roku na roku konkretne zyski.
Zastanawiając się nad systemem rekuperacji warto brać również pod uwagę fakt, że najtaniej i najoptymalniej jest zdecydować się na montaż jeszcze na etapie budowy domu. Wybierając rekuperację, można zrezygnować z niektórych tradycyjnych kanałów wentylacyjnych oraz związanych z nimi obróbkami dachu. Dzięki temu można obniżyć koszty montażu całego systemu. Z kolei rezygnacja z typowych kominów wentylacyjnych stwarza dodatkową przestrzeń użytkową w mieszkaniu.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą systemów rekuperacji.
Rekuperacja Jarosław – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-jaroslaw/
Rekuperacja Tarnów – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-tarnow/
Rekuperacja Sandomierz – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-sandomierz/
Rekuperacja Przemyśl – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/
Dodatkowe zalety rekuperacji
Inwestycja w rekuperację niesie ze sobą ogromne walory ekonomiczne i trzeba otwarcie przyznać, że to głównie z tego powodu większość inwestorów decyduje się na jej montaż. Niemniej warto pamiętać, że każdorazowe ograniczenie ilości spalanego paliwa przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Niższe spalanie oznacza ulgę dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Dla wielu osób istotną zaletą rekuperacji jest również możliwość oczyszczania powietrza w całym mieszkaniu. Wszędzie tam, gdzie jest ono rozprowadzane, jest ono krystalicznie czyste – wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Stosowane w systemach rekuperacji filtry powietrza skutecznie usuwają pyły, drobnoustroje oraz alergeny. Rzecz jasna stale utrzymywana wysoka jakość powietrza bezpośrednio przekłada się na zdrowie i samopoczucie domowników – szczególnie tych bardzo wrażliwych na smog oraz alergie.
Specjaliści z zakresu projektowania systemów wentylacji mechanicznej zwracają również uwagę na inny istotny czynnik. Otóż możliwość precyzyjnego sterowania pracą całej instalacji umożliwia dokładne zadbanie o świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach. Stały napływ świeżego powietrza jest szczególnie istotny w sypialni. Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na dotlenienie mózgu podczas odpoczynku nocnego, a to z kolei w lini prostej przekłada się na lepsze samopoczucie i wydajność w trakcie dnia.