Roleta rzymska i zasłony

Rolety rzymskie i zasłony

Zastanawiasz się nad wyborem rolet rzymskich do swojego mieszkania? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy kwestię zasłon oraz rolet rzymskich w aranżacjach wnętrz.

Rolety rzymskie to dość popularne elementy wystroju wnętrz. Spotykamy je szczególnie w projektach charakteryzujących się przytulnością i ciepłem. Bardzo często rolety rzymskie są produkowane w stonowanych, wyważonych dekorach. A co jeśli bardzo nam podobają się rolety rzymskie, ale jednocześnie trudno jest nam zrezygnować z tradycyjnych zasłon? Praktyka pokazuje, że rolety rzymskie i zasłony z powodzeniem mogą występować w duecie!

Rolety rzymskie i zasłony w salonie

Salon to miejsce, w którym podejmujemy gości. Jest to również to pomieszczenie, w którym domownicy chętnie spędzają czas relaksując się w gronie rodziny lub przyjaciół. Niewątpliwie warto zadbać, by miejsce to pomagało nam w regeneracji sił – to znaczy, żeby po prostu nam się podobało. Połączenie rolety rzymskiej z zasłonami jest jak najbardziej możliwe – najlepiej dobrać je tak, aby wyraźnie się ze sobą komponowały. Bardzo dobrą opcją jest zazwyczaj wykonanie rolet oraz zasłon na specjalne zamówienie – tak, aby były one wykonane z tego samego materiału, lub przynajmniej by mocno ze sobą korelowały. Z aranżacyjnego punktu widzenia, to niezwykle istotne, aby rolety rzymskie i zasłony tworzyły spójną kompozycję.

Rolety rzymskie i zasłony – odpowiednio zaplanuj montaż

Rolety rzymskie po złożeniu tworzą u góry wnęki okiennej kilka nałożonych na siebie warstw materiału. To bardzo istotne, aby zaplanować montaż rolety rzymskiej tak, aby po złożeniu, nie zasłaniała ona widoku przez okno. Z drugiej strony jej wymiary powinny być dobrane tak, aby po jej rozłożeniu, w całości zakrywała ona okno.

Roleta rzymska po złożeniu.

Ponieważ roleta rzymska po złożeniu tworzy zazwyczaj grubą warstwę materiału, zasłony montuje się do szyny zamocowanej na suficie. Dla dodania elegancji można zdecydować się na zastosowanie maskownicy wykonanych ze stylowej sztukaterii.

Rolety rzymskie i zasłony – zalety

Niewątpliwym atutem wzbogacenia wnętrza o zestawy roleta rzymska + zasłony jest możliwość wizualnego ocieplenia wnętrza. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to sprawdzi się jedynie w pomieszczeniach o stosunkowo dużej powierzchni. Możliwość zastosowania dwóch przesłon znacząco przyczynia się do uczucia prywatności w mieszkaniu. Ma to znaczenie szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie bloki mieszkalne niejednokrotnie są usytuowane stosunkowo blisko siebie, co sprawia, że z sąsiadami z naprzeciwka można niemalże nawiązać kontakt wzrokowy.

Rolety rzymskie i zasłony ponadto skutecznie zaciemniają wnętrze w nocy. Miejskie ulice osiedlowe są zazwyczaj w nocy oświetlone, co sprawia, że w sypialni może panować jedynie półmrok, a nie całkowita ciemność. Zastosowanie rolet rzymskich i zasłon może bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość snu.

Oczywiście zestawienie rolet rzymskich z zasłonami nie musi tworzyć ciężkiej i masywnej kompozycji. Na aranżacji poniżej możemy zauważyć jaką lekkością mogą charakteryzować się takie ozdoby okienne.

Rolety rzymskie i zasłony – a co z firankami?

Dla niektórych osób pewnym minusem może być kwestia braku przesłony okiennej w trakcie dnia. Gdy zasłony są rozsunięte, a roleta rzymska jest uniesiona w górę, szyba jest całkowicie odkryta. Wiele osób w takich sytuacjach decyduje się na zastosowanie bardzo lekkiej, cienkiej zazdroski, czyli ozdobnej firaneczki zamocowanej na lekkiej poprzeczce.

Rolety rzymskie i zasłony – aranżacje

Aby zilustrować jak może wyglądać zestawienie rolety rzymskiej z zasłonami odnaleźliśmy kilka filmów z aranżacji wnętrz, w których uwzględniono takie rozwiązanie.

Poniżej film ukazujący zestawienie roleta rzymska jednobarwna oraz ozdobne zasłony z motywem roślinnym.

A na kolejnym filmie poniżej, w 30 sekundzie można zauważyć bardzo ciekawe połączenie ekskluzywnych ozdobnych zasłon z minimalistycznymi roletami.

Index