Czy to będzie trudna zima w Stanach Zjednoczonych?

W nadchodzącym roku Stany Zjednoczone doświadczą jednej z najzimniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych zim od lat. Jest to anomalia w stosunku do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale przynosi też sporo niepewności. W ostatnich latach zmieniło się kilka czynników, które zazwyczaj obniżały temperatury o tej porze roku. A teraz wszystkie one wskazują na zwiększoną zmienność. Aby pomóc Ci przebrnąć przez tę nową rzeczywistość i odpowiednio się przygotować, prześledźmy niektóre z głównych przewidywań dotyczących zimy w 2023 roku.

Temperatury będą zimniejsze niż zwykle

Nie chodzi tylko o to, że temperatury będą zimniejsze niż zwykle, ale także o to, że będą mniej ciepłe niż zwykle. Oznacza to, że istnieje potencjał na dużo więcej zimnych dni i nocy. Nawet jeśli w niektórych miejscach będzie tylko trochę chłodniej, to będzie też dużo więcej miejsc, które będą znacznie zimniejsze. Dzieje się tak dlatego, że w miarę jak świat stawał się coraz cieplejszy, w wielu częściach świata pojawiały się również intensywniejsze letnie upały. Oczekiwano, że zmieni się to wraz z powrotem El Niño, ale tak się nie stało. Wystąpił tam ten sam wzorzec ocieplenia i ochłodzenia, powodując chłodną, ale bardziej intensywną zimę.

Będzie więcej śniegu Jednym z największych predyktorów zimowego klimatu jest ilość śniegu.

I dla wielu części Stanów Zjednoczonych będzie go znacznie więcej. Przy tym samym wzorcu ocieplenia i ochłodzenia na Pacyfiku, możemy spodziewać się więcej ekstremalnych zdarzeń i większej szansy na burze śnieżne. Środkowy zachód, północny wschód i Kalifornia zobaczą najwięcej śniegu. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one u podstawy pasma górskiego, które tworzy polarny strumień odrzutowy. Ten strumień będzie silniejszy niż zwykle, powodując bardziej ekstremalne burze śnieżne i zamiecie. ## # Będzie mniej marznącego deszczu To jedna z największych niespodzianek. W przeszłości byliśmy przyzwyczajeni do inwazji zimnego powietrza z dużą ilością marznącego deszczu. To się zmienia. Ponieważ polarny strumień odrzutowy staje się bardziej intensywny, będzie wypychał przed siebie mniej zimnego powietrza. Oznacza to, że marznący deszcz będzie występował rzadziej. Na północnym wschodzie będzie to duża zmiana. Ponieważ wschodnia część kraju jest przyzwyczajona do marznącego deszczu, będzie to szok dla wszystkich. Na środkowym zachodzie i południu nie będzie to tak odczuwalne. Zmiana ta spowodowana jest polarnym strumieniem odrzutowym i zmianą wzorca ocieplenia i ochłodzenia. Do końca roku możemy się spodziewać, że te warunki będą się utrzymywać, zmieniając jeszcze raz zimową pogodę w Stanach Zjednoczonych. ## # Będzie więcej mroźnej mgły Jest to często związane z marznącym deszczem, ale może też występować samodzielnie. Polarny strumień odrzutowy jest silniejszy niż kiedykolwiek, powodując bardziej ekstremalną pogodę. Może to prowadzić do większej ilości rodzajów mgły i mniejszej ilości deszczu. Powietrze polarne nadal tworzy silne i zimne wiatry. Dodatkowo wiatry te spychają wzdłuż wody oceanicznej, tworząc dużo więcej mgły. Oczekuje się, że będzie to częściej występować na południu i północnym wschodzie. Jeśli mieszkasz na Środkowym Zachodzie, będzie to mniej odczuwalne, ponieważ wokół jest więcej ziemi, która zatrzymuje mgłę. Oczekuje się, że pod koniec roku to się zmieni, z większą ilością mgły na południu.

Niebezpieczne wydarzenie El Niño może zwiększyć niepewność warunków zimowych

Na początku roku eksperci przewidywali silne wydarzenie El Niño. Jednak ten wzorzec nie zmaterializował się. Zamiast tego mieliśmy wzór ocieplenia i ochłodzenia, powodując więcej ekstremalnej pogody i mniej deszczu. Stwarza to niebezpieczną sytuację dla Kalifornii i północno-zachodniego Pacyfiku. Normalnie w zimie dostają one dużo deszczu, ale teraz wydaje się, że to się nigdy nie skończy. W tym samym czasie oczekuje się, że reszta kraju dostanie mniej deszczu. To może oznaczać więcej dzikich pożarów i wzrost frost heave, czyli głośnych, niszczących ruchów skał. A gdy to jeszcze nastąpi, istnieje szansa, że polarny strumień odrzutowy pozostanie silny i stworzy bardziej ekstremalną pogodę. To byłoby trudne dla każdej części kraju. Wszystkie te zmiany mają spowodować znacznie chłodniejszą zimę niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Kiedy połączysz to z nieprzewidywalnością polarnego strumienia odrzutowego, łatwo jest zobaczyć, dlaczego ludzie są tak zaniepokojeni. Aby przejść przez tę zimę, każdy musi przygotować się na żywioły. Będziesz cieplejszy w domu, nosić więcej ubrań i podjąć dodatkowe środki ostrożności. I pamiętaj, że może być dużo więcej śniegu, mniej marznącego deszczu i więcej marznącej mgły. Jeśli obawiasz się zimowej pogody, możesz wykorzystać te prognozy, aby pomóc w przygotowaniach. Jeśli chcesz wiedzieć, co się stanie w przyszłym roku, teraz masz lepsze pojęcie, czego się spodziewać.

Index