Solidne wsparcie materialne inwestycji uwzględniających systemy solarne powoduje, iż na temat takich rozwiązań prowadzi się sporo rozmów na temat rentowności, trwałości itp. Jednym z bardzo często poruszanych zagadnień, jest kwestia odpowiedniego wyboru modelu kolektorów – płaskie a może próżniowe?
Jaki wybór będzie optymalny?
Jeśli ktoś sugeruje się tylko i wyłącznie kosztem, zazwyczaj wybiera kolektory płytowe. Niemniej najtrafniejszym ze względu na praktyczność wyborem jest montaż kolektorów rurowo-próżniowych. Zasadniczym atutem kolektorów próżniowych jest możliwość wykorzystania rozproszonego promieniowania słonecznego i zamiana w energię cieplną. Wiesz co to oznacza w praktyce? Taka instalacja może dostarczać ogrzaną wodę nawet niebo jest zachmurzone. Kolejnym, niewątpliwie bardzo ważnym walorem kolektorów rurowych jest ich większa sprawność energetyczna względem kolektorów płaskich, a więc są one mile widziane w budynkach, gdzie jest mało możliwości ich montażu ze względu na powierzchnię. I jeszcze ostatnia kwestia. Z uwagi na zdolność absorbowania rozproszonego promieniowania słonecznego, kolektory próżniowe można montować nie tylko w idealnym położeniu, dlatego łatwiej można je uwzględnić przebudowie instalacji hydraulicznej w już wybudowanym domu.
Często dużym zaskoczeniem dla amatorów jest fakt, że z próżniowych kolektorów słonecznych można korzystać nawet zimą. Jak to możliwe, iż mrozie na zewnątrz, kolektory próżniowe emitują ciepło do systemu grzewczego? Proces ten jest możliwy z uwagi na specyficzną zaprojektowaną budowę tych urządzeń. Kolektory te składają się z podobnych do termosu rur próżniowych. Tuby te pochłaniają więc energię promieni słonecznych, i co bardzo istotne nie wypuszczają już jej na zewnątrz. Pomysłowe wyjście, prawda?
Rzecz jasna kolektory płaskie też mają swoje specyficzne plusy. Z tego powodu w asortymencie większości polskich i europejskich producentów systemów solarnych znajdujemy zarówno kolektory próżniowe jak i kolektory płaskie. Dzięki temu korzystając z konsultacji z przedstawicielami firm oraz instalatorami, można wybrać ten system, który okaże się idealny, najekonomiczniejszy akurat dla nas. I właśnie tego życzymy wszystkim budującym dom.