Styl wnętrz a wybór ogrzewania

Interesuje nas przede wszystkim styl wnętrza w domu? Zatem wybór instalacji centralnego ogrzewania także jest nie bez znaczenia! Zachęcam do zapoznania się z ciekawymi wskazówkami na ten temat.

Ludzie, którzy planują wybudowanie swojego wymarzonego domu, stoją przed rozmaitymi zagwozdkami budowlanymi. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej dla nas instalacji co. Czy Nastawić się na modne w ostatnich latach ogrzewanie podłogowe, czy może zastosować niezawodne, tradycyjne ogrzewanie z grzejnikami płytowymi?

Styl

W swoim wreszcie wybudowanym domu każdy chce się czuć komfortowo i przytulnie. Która instalacja optymalnie uwzględni oczekiwania rodziny pod tym względem? Instalacja centralnego z tradycyjnymi grzejnikami naściennymi niestety nie daje nam wystarczająco równomiernego rozłożenia ciepła. Maksymalna temperatura po prostu zawsze będzie przy grzejniku, mniejsze temperatury będą przy drzwiach i oknach. Korzystając z ogrzewania rozprowadzonego w podłodze czynnikiem rozprowadzającym ciepło woda płynąca w gęsto ulokowanych rurach w podłodze, temperatura w domu będzie zatem podobna. Poza tym  rozkład pionowy temperatury będzie bardziej zadowalający przy instalacji podłogowej. Cieplej jest na wysokości stóp, chłodniej w wysokich częściach domu. Takie temperatury będą według wielu naukowców wskazane dla układu krążenia. Przy typowym ogrzewaniu bliżej podłogi jest sporo zimniej, przez co nasze stopy, które łatwiej się schładzają ciągle narażone są na niskie temperatury.

Wnętrze z zastosowanym ogrzewaniem podłogowym
Wnętrze z zastosowanym ogrzewaniem podłogowym

Gdyby wziąć pod rozwagę gustowność, to także eleganckie grzejniki ozdobne, nie zapewnią perfekcyjnego i upragnionego wystroju domu. Grzejniki zajmują rozmaite strefy w pokoju i z tego względu rozstawienie mebli i dodatków należy dopasować do ogrzewania. Gdy korzystamy z instalacji podłogowej możesz dowolnie wykorzystać powierzchnię w pokojach, a ścian nie szpecą niepasujące do wystroju pomieszczeń kaloryfery. Należy niemniej pamiętać o tym, by nie zastawiać nazbyt sporej powierzchni podłóg, ponieważ to ona przecież oddaje do wnętrza pomieszczeń ciepło. Instalacje ogrzewania podłogowego narzuca też pewne restrykcje jeżeli przewidujemy pokrycie posadzki. Surowiec stosowany na posadzkę powinien jak najlepiej odprowadzać ciepło oraz nie deformować się pod wpływem wyższych temperatur w instalacji.