Stylowy dom – koniecznie balkon lub taras!

Chyba każdy planujący budowę domu marzy o domu z balkonem lub loggią, a jeśli to możliwe, także z obszernym ładnym tarasem. Oczami wyobraźni widzi funkcje tych fragmentów budynku, zaczynając od strony wypoczynkowej po dekoracyjną. Co ciekawe, dla większości inwestorów poszukujących dobrego typowego projektu obecność balkonu lub tarasu stanowi element decydujący przy jego wyborze. Co można powiedzieć o balkonach od strony funkcjonalnej?

Balkon podnosi wartość wizualną całego domu, ale to raczej sprawa preferencji. Okno balkonowe w salonie daje więcej światła. Pewną opcją jest okno balkonowe z portfenetrem. Balkon często stanowi dach nad wejściem do domu lub ewentualnie tarasu. Zazwyczaj panie lubią ozdabiać balkony pięknymi kwiatami. Także pralnia zazwyczaj zaprojektowana jest na wyższej kondygnacji, więc taras znakomicie spisuje się jako suszarnia. Pewną uciążliwością może być odśnieżanie balkonów zimą.

Na ogół praktyczny od strony rekreacyjnej okazuje się taras, np. nad garażem. Możemy go ładnie zagospodarować i cieszyć się relaksem, np. grając w gry z bliskimi. Warto zauważyć uwzględnienie takiego tarasu najbardziej jest korzystne na małych działkach. Jeśli natomiast posiadamy spory obszar dookoła budynku, zdecydowanie najbardziej praktyczny jest taras od strony terenu zielonego, przeważnie jako tylne wyjście z pokoju dziennego. Planując niewielkie imprezy czy spotkania przy herbacie, rzadko kto organizuje wszystko na małym balkoniku z poziomu piętra, mając do dyspozycji taras na parterze.

Życie pokazało, że balkony czy tarasy w polskich domach najbardziej doceniają panie. Przy wyborze projektu typowego, poza potrzebami i preferencjami użytkowników, trzeba także wziąć pod uwagę m. in. na sąsiednie domy, rozmiary naszej posesji oraz jakiemu celowi ma służyć.

balkon Praga Czechy
Stylowy okwiecony balkon w Pradze (Czechy)