Budujesz dom jednorodzinny? A może jesteś na etapie przebudowy obecnej instalacji centralnego ogrzewania i zastanawiasz się co powinna ona uwzględniać, aby korzystanie z ogrzewania było jak najbardziej komfortowe? W niniejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć te elementy instalacji grzewczej, które mają wpływ na wygodę w domu.
Table of Contents
Wydajne rozporowadzenie ciepła we wnętrzu
Niewątpliwie komfort mieszkania jest związany z dobrze rozporowadzonym ciepłem (sformułowanie trochę uproszczone 🙂 ). Jeżeli decydujemy się na typowe grzejniki płytowe, najlepszą opcją jest zaplanowanie ich pod każdym oknem. Załóżmy, że w pomieszczeniu potrzebujemy grzejników o mocy 4000 Wat. Nierozsądne jest dawanie jednego, wielkiego grzejnika. Lepszy komfort osiągniemy montując, załóżmy 4 grzejniki po 1000W pod każdym oknem.
Najlepsze efekty pod względem równomiernej temperatury we wnętrzach osiąga się dzięki połączeniu ogrzewania ściennego z ogrzewaniem podłogowym. Przy ogrzewaniu domu kotłem niskotemperaturowym unikamy wysokich temperatur na grzejnikach, dzięki czemu nie ma wrażenia uderzenia gorąca od strony grzejników. Oczywiście na równomierny rozkład temperatury w całym mieszkaniu zasadniczy wpływ ma odpowiednie skryzowanie grzejników w poszczególnych pomieszczeniach (chyba, że posiadamy grzejniki z zamontowanymi głowicami termostatycznymi). W kwestii równomiernej temperatury we wnęrzach, istotne znaczenie ma także rzecz jasna stopień docieplenia budynku.
Jak najmniej odgłosów!
Czy instalacja centralnego ogrzewania może hałasować? Jeśli hydraulik montujący instalację popełni błędy, to jak najbardziej – instalacja może hałasować. Możemy mieć do czynienia nie tylko z lekkim szumem w rurach i grzejnikach, ale czasem mogą to być nawet pluski, stuknięcia, gwizdnięcia, itp. Tego typu odgłosy mogą być naprawdę irytujące. Co możesz zrobić jako inwestor, aby uniknąć tego typu sytuacji? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę instalatorowi, że jesteś wyczulony pod względem odgłosów w instalacji. Hydraulik zapewne podejdzie wtedy do tematu rozważniej. Co będzie wtedy uwzględniał? Poniżej kilka technicznych aspektów:
- odpowiednio duże średnice rur
- unikanie kątów ostrych w instalacji CO
- w przypadku rur miedzianych obszlifowywanie krawędzi wewnętrznych rur po ich przecięciu
- dobór odpowiednio mocnej pompy Co, tak by pompa nie musiała pracować na najwyższym biegu
- montaż odpowietrzników, np. w rozdzielaczach.
- zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w instalacji (w przypadku instalacji otwartej – dobór odpowiednio dużego naczynia przelewowego)
- montaż cichego urządzenia grzewczego
Temat odgłosów w instalacji Co to temat rzeka, niemniej uwzględniając te powyższe kwestie istnieje spore prawdopodobieństwo, że instalacja będzie pracować cicho i bez zarzutu.
Bez wahań temperatury
Nikt z nas nie lubi, gdy w mieskaniu raz jest zbyt chłodno, a po kilku godzinach zbyt gorąco. W przypadku kotłów gazowych, olejowych czy na prąd – najlepszym sposobem uniknięcia takiego dyskomfortu jest montaż sterownika pokojowego. Wahaniom temperatury w domu zapobiegniemy też uwzględniając montaż sterownika pogodowego.
Trudniej sprawa przedstawia się w przypadku kotłów na paliwa stałe. Jeśli posiadamy zautomatyzowany kocioł na pellet, miał lub ekogroszek, sprawa wygląda podobnie jak w przypadku kotłów gazowych i olejowych – możemy zamontować sterownik pokojowy. Ale jeśli mamy do czynienia z kotłem niezautomatyzowanym, skokowe zmiany temperatury w domu są praktycznie wpisane w życie domowników. Choć warto tutaj zauważyć, że sporo można osiągnąć odpowiednio operując ograniczeniem przepływu spalin w przewodzie kominowym (czyli ograniczać ciąg).
Jednym ze sposobów na prace instalacji grzewczej z kotłem na paliwo stałe w możliwie stałej temperaturze jest montaż zaworu czterodrogowego (mieszacz). Działa on w ten sposób, że gorąca woda na zasilaniu kotła jest mieszana z zimną wodą, tak by woda wychodząca z zaworu wypływała zawsze o takiej samej maksymalnej temperaturze. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, instalacja co z piecem stałopalnym może uwzględniać nawet ogrzewanie podłogowe.
Podsumowując, odpowiedni, profesjonalny montaż instalacji grzewczej znacząco przyczynia się do komfortu w domu przez całe dziesięciolecia!