Jaja Faberge- małe dzieła sztuki

zlotnik

Cieszymy się, że na naszym blogu pojawiają się także posty na trochę inne niż wnętrzarskie tematy 🙂

Dzisiaj jeden z nich powiązany z jubilerstwem. Gościnnie, dzięki uprzejmości pracowni Złotniczej Ziętek- http://www.jubiler-zietek.pl. Temat ciekawy bo traktujący o miniaturowych dziełach sztuki- jajach Faberge. Jakiś czas temu stało się o nich głośno, za sprawą człowieka- mieszkańca USA, który kupił jedno z nich na targu staroci. Nieświadomy wartości swojego znaleziska właściciel chciał je przetopić. Jednak kiedy nie znalazł chętnego na odkupienie go zaczął szukać o nim więcej informacji. Jak się okazało jego znalezisko było warte 30mln dolarów.

Trochę historii

Jaja Faberge inaczej zwane jaja carskimi to miniaturowe jajka, wielkości jaja kurzego. Ich historia rozpoczęła się w roku 1885, kiedy to car Aleksander III zlecił wykonanie pierwszego z nich na prezent dla swojej żony, Marii. Zlecenie to zostało przekazane złotnikowi, Carlowi Faberge. Wybór nie przypadkiem padł na tego człowieka- według niektórych był to ulubiony artysta cesarzowej Marii. Pomysł na taki właśnie prezent jest ściśle powiązany z tradycją wywodzącą się z Dani- stamtąd też pochodziła Maria, żona cesarza. Prezent z niespodzianką w środku miał być w pierwszej wersji żartobliwym prezentem dla cesarzowej. Cały proces jego wytwarzania był objęty tajemnicą, zachowały się listy jakie złotnik pisał do cesarza. Ustalono w nich szczegóły wykonania pierwszego jaja a także co ma ono zawierać.

Pierwsze z jajek, było pokryte emalią. W jego wnętrzu znajdowało się „żółtko” wykonane z żółtego złota. W jego środku została umieszczona kunsztownie wykonana złotka kurka. Złotnik postarał się o to, aby posiadała ona wszystkie szczegóły i mimo niewielkich rozmiarów była jak najbardziej realistyczna. Jednak to nie koniec- kura też miała coś w sobie. Była to miniaturowa korona. Prezent tak spodobał się cesarzowej Marii, że złotnik dostał zlecenie wykonywania takich jaj na prezent dla niej, na każde święta wielkanocne.

Kolekcja jaj Faberge

Jajka były wykonywane do 1917roku. Powstało ich 69 z czego 50 to jajka imperialne. Tradycja podarków w postaci jajek- niespodzianek, została przejęta po śmieci Aleksandra III, przez jego syna Mikołaja. Do dzisiaj zachowało się 61 jaj. 30 z nich jest dostępnych w Rosji, reszta jest rozmieszona po całym świecie.