Wymarzony ogród- podest nad wodą

web-638142_640

Za oknami deszczowo. Temperatura spada coraz częściej poniżej 10 stopni. Dlatego dzisiaj przychodzimy z nietypowym, wiosennym postem 🙂

Ogrody w większości są już uprzątnięte i przygotowane do zimy. W wielu z nich znajdują się oczka wodne czy inne niewielkie akweny. Jak je urozmaicić i odmienić? Warto tym tematem zająć się już teraz, tak, aby na wiosnę móc ruszyć pełną parą z pracami.

Drewniany pomost

Podest nad taflą wody to fantastyczne rozwiązanie dla osób, które lubią odpoczywać nad wodą. Ponadto takie rozwiązanie wygląda bardzo efektownie. Jeśli montujemy taki pomost w akwenie koło domu warto zaplanować także zamontowanie oświetlenia. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z niego nawet wtedy kiedy będzie już ciemno.

 Materiały potrzebne do budowy

Do wykonania drewnianego podestu najlepiej użyć drewna, które cechuje się dużą odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych w tym szczególnie powinno być odporne na działanie wilgoci. W sklepach budowlanych mamy szeroki wybór drewna na podesty, warto jednak pamiętać aby nie było ono zanadto zakonserwowane np. olejem, ponieważ wtedy mógłby on przedostawać się do wody tworząc nieestetyczne plamy. Zakupione drewno powinno być wygładzone ( jeśli decydujemy się na płaskie deski), lub posiadać rowki. To zależy już tylko od tego na jaki model się zdecydujemy. Przed rozpoczęciem budowy warto zostawić drewno na jakiś czas na dworze aby uzyskało odpowiednią wilgotność. Unikniemy wtedy odkształceń po budowie podestu.

dog-865135_640

 Mocowanie podestu

Podest powinien być umocowany na brzegu a jego fragment wychodzić nad taflę wody. Przymocowując pomost do brzegu warto zabezpieczyć odpowiednio drewniane elementu, stykające się z ziemią. Zapobiegniemy wtedy niszczeniu konstrukcji. Następnie montujemy na przygotowanym słupkach deski, wypuszczając je nad wodę. Warto także pamiętać, aby deski ułożone były równo. Sprzyja to estetyce pomostu.

Jeśli mamy dzieci warto taki pomost zabezpieczyć. Tutaj świetnie sprawdzą się balustrady ze stali nierdzewnej do samodzielnego montażu. Można je kupić w różnych wariantach pochwytu a także wypełnienia. Takie opcje oferuje firma KELMET. Pełną listę wariantów można znaleźć tutaj: http://www.kelmet.pl/balustrady-ze-stali-nierdzewnej . Taka balustrada nie tylko zapewni bezpieczeństwo nam i naszym pociechom ale także będzie efektownie wyglądać. Materiał jakim jest stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne dlatego świetnie sprawdzi się w tej roli.

Mimo, że jesień w pełni już teraz warto zaplanować zmiany w swoim ogrodzie- po pierwsze będziemy mieli zajęcie na długie wieczory a po drugie- będziemy mogli ruszyć z pracami pełną parą już z pierwszymi promieniami słonecznymi.