Aranżacja wnętrza a projekt domu

Chyba przyznacie, że aranżacja wnętrza jest ściśle uzależniona od projektu domu. Dlatego wybierając konkretny projekt pod budowę warto zastanowić się nad aranżacją poszczególnych pomieszczeń w domu. Dzięki temu unikniemy później rozczarowania i niezadowolenia, które wynikałoby z mieszkania w domu, który do końca nie jest urządzony według naszych marzeń. Może nie dla każdego będzie to miało tak istotne znaczenie, ale myślę, że zdecydowana większość inwestorów zwraca uwagę na zgodność swoich założeń z późniejszą ich realizacją.

Jeśli np. marzy nam się biblioteczka z dużą ilością półek na książki, to w projekcie musi znaleźć się odpowiedniej wielkości pomieszczenie na bibliotekę. Jeśli jadalnia umieszczona jest w wykuszu, to mamy okrojone możliwości w wyborze stołu i krzeseł. Jeśli salon ma mnóstwo przeszkleń, jest połączony z jadalnią i jeszcze znajduje się tam przejście do kuchni, a my marzyliśmy o współczesnej „meblościance”, to raczej nie da się tego połączyć. Jeśli któreś pomieszczenie ma niestandardowe kształty, to raczej nie zastosujemy standardowych rozwiązań w aranżacji. Jeśli w projekcie znajduje się aneks kuchenny połączony z salonem, to z pewnością nie uda nam się zachować klimatu dawnej kuchni, która była przytulna i służyła nie tylko do gotowanie, ale także była miejscem kameralnych spotkań przy rodzinnym stole. I takich przykładów można by mnożyć i mnożyć… Wymieniłam kilka, by pokazać na czym polega rzeczywisty problem.

Dlatego oglądając projekty domów warto od razu przeprowadzać w naszej wyobraźni „wizualizację” wnętrza, aby się upewnić, czy wszystkie rozwiązania zastosowane w projekcie będą odpowiadać naszemu wyobrażeniu o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Nie zawsze jest to łatwe – szczególnie dla tych, którzy są wzrokowcami i dopóki czegoś nie zobaczą to trudno im sobie to wyobrazić.

Niektóre pracownie prezentują przykładowe wizualizacje wnętrz – według mnie to świetna pomoc właśnie dla tych, którzy mają problem z wyobraźnią;) Oczywiście nie oznacza to, że każdy inwestor realizujący dany projekt będzie miał tak samo wykończone wnętrze. Ale takie wizualizacje dają pewne wyobrażenie, które może pomóc nam dostrzec pewne zalety i wady danego projektu w kwestii aranżacji wnętrza. Przykładem może być projekt Opałek II N z pracowni Dominanta.

Projekt domu Opłek

Projekt domu Opałek

5 komentarzy

  1. Musze przyznać, że to bardzo ciekawy artykuł :). Faktycznie uderza chyba w sedno sprawy, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego projektu domu. Dobra ta myśl z biblioteką, meblościanką czy kameralną kuchnią.

  2. Tak. Wizualizacje piękne. Myślę, że najlepiej od razu poszukać inspiracji w internecie. Każdy, ma swoje wyobrażenie co do swojego wymarzonego mieszkanka . Więc warto skontaktować się z jakimś projektantem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.