Rura wielowarstwowa do ogrzewania podłogowego

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Decydując się na montaż centralnego ogrzewania w nowo budowanym domu staniesz przed dylematem – na jaką instalację się zdecydować? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji, jedną z nich jest ogrzewanie podłogowe.

W tym artykule postaramy się pokrótce przybliżyć Państwu temat ogrzewania podłogowego, tak by mogli Państwo podjąć świadomą decyzję o jego zastosowaniu u siebie w domu, lub nie. Ogrzewanie podłogowe jest coraz chętniej montowane w polskich mieszkaniach – nie ma się czemu dziwić, wynika to po prostu z wielu zalet tego rozwiązania.

Zalety ogrzewania podłogowego

Do niewątpliwych dobrych stron 'podłogówki’ jest pozbycie się nawet całkowicie tradycyjnych grzejników naściennych. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe możliwości podczas aranżacji wnętrza. Przestrzenie zwyczajowo wykorzystywane przez wiszące grzejniki są od teraz możliwe do zagospodarowania przez rozmaite ozdoby, lub po prostu możemy je pozostawić puste. Takie rozwiązanie sprzyja tak popularnemu ostatnimi czasy minimalizmowi. Brak grzejników naściennych z uwagi na higieniczność, łatwość w zachowaniu czystości, sprzyja osobom uczulonym na roztocza. To właśnie naścienne grzejniki są najczęściej wylęgarnią, prawdziwą fabryką roztoczy. Nie ma grzejników – nie ma roztoczy :).

Wiele osób posiadających w domu ogrzewanie podłogowe chwali sobie ponadto komfort korzystania z takiego sposobu ogrzewania. Ciepło jest oddawane bowiem do pomieszczeń całą powierzchnią podłogi, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach zawsze jest równomiernie rozprowadzana. No i na koniec warto wspomnieć o przyjemnym dla stóp uczuciu przy chodzeniu boso po ciepłej podłodze.

Minusy w instalacji ogrzewania podłogowego

Zastanawiając się nad kwestiami związanymi z ogrzewaniem podłogowym na pewno warto zwrócić uwagę na pewne uwarunkowania lub trudności związane z jego zastosowaniem. Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest rozprowadzane w posadzce, ciepło jest oddawane przez beton oraz materiał, który jest położony na podłodze. Dlatego decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę na fakt, że drewno jest izolatorem – zastosowanie ogrzewania podłogowego przy jednoczesnym pokryciu go materiałem izolacyjnym sprawi, że ciepło będzie wolniej oddawane do pomieszczenia – wnętrze domu będzie się wolniej nagrzewać, a sama instalacja grzewcza będzie generować zapewne trochę strat.

Drugą sprawą na którą warto zwrócić uwagę, to fakt, że nie ma sensu ustawianie mebli na tych powierzchniach, gdzie jest rozprowadzona instalacja grzewcza. Stąd pewne ograniczenia w aranżacji wnętrza – zwłaszcza w ustawianiu mebli w pomieszczeniach. Oprócz tych dwóch wymienionych minusów, część osób ze środowiska medycznego zwraca uwagę na potencjalnie negatywny wpływ ciepłej podłogi na zdrowie naszych stóp i nóg.

Oczywiście tak jak każde rozwiązanie budowlane, tak i instalacja ogrzewania podłogowego ma swoje niewątpliwe plusy i minusy. Każdy inwestor musi wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje, potrzeby i finansowe możliwości.

 

Poniżej film przedstawiający montaż instalacji ogrzewania podłogowego.

Index