Masz firmę? Wynajmij kancelarię księgową!

Wielu właścicieli rozpoczynających historię z posiadaniem własnej firmy zastanawia się nad kwestią prowadzenia księgowości – czy zająć się tematem osobiście, czy warto by było wynająć zewnętrzną kancelarię rachunkową? W tym artykule postaramy się, pokrótce ale wyczerpująco, udzielić odpowiedzi na to pytanie. 

Prowadzenie dokumentacji księgowości w każdej firmie w Polsce to prawny wymóg. Wszystkie operacji finansowe muszą być odpowiednio zaksięgowane zgodnie z wymogami prawa w naszym kraju. Prowadzenie rachunkowości jest również oczywiście potrzebne w celu przeprowadzania rozliczeń z fiskusem. Dlatego, że wynajęcie osoby, która wykonuje tego typu czynności zawodowo, związane jest z dodatkowym kosztem, sporo osób stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu własnego biznesu decyduje osobiście zająć się tym tematem. Jeżeli ktoś ma pewne zdolności w tym zakresie i zna się na przepisach prawnych, to jak najbardziej może się to udać – zwłaszcza jeśli do rozliczeń jest zaledwie kilka dokumentów co miesiąc. O wiele trudniej prowadzi się rachunkowość w firmie, gdzie pracuje większa ilość pracowników, gdzie do rozliczenia jest wiele różnorodnych dokumentów miesięcznie. Już samo dbanie o zachowanie odpowiedniego porządku w prowadzonej dokumentacji może nie być łatwe, a co dopiero powiedzieć o dokładnym wyliczaniu całej masy cyferek. Dla wielu właścicieli samodzielne prowadzenie księgowości w firmie jest kwestią właściwie nie do ogarnięcia. 

Wiele osób podejmuje się współpracy z biurem księgowym kierując się często ulegającymi zmianie przepisami w zakresie prowadzenia księgowości a także rozliczania obowiązujący w kraju podatków. Nawet profesjonalnym księgowym którzy posiadają bogate doświadczenie niejednokrotnie nie jest prosto właściwie zastosować zmieniające się przepisy prawne. Przy tym należy wiedzieć, iż osoba prowadząca działalność ponosi ostateczną odpowiedzialność, za właściwie, z punktu widzenia lokalnego urzędu skarbowego, prowadzenie księgowości. Wszelkie niejasności bądź nawet jawne błędy stwierdzone podczas oficjalnej kontroli pracownika urzędu skarbowego, kończą się karami finansowymi. Należy się zatem zastanowić czy, aby na pewno samodzielne prowadzenie rachunkowości to odpowiedni pomysł. Dodatkowych trudności pod tym względem przyczyniają niejednokrotnie w ostatnio wprowadzane zmiany w przepisach podatkowych. Obecnie wielu księgowym jak również właścicielom firm sen z powiek spędza dostosowanie firmy do Nowego Ładu. Na skutek nieodpowiednio dobranych rozwiązań stosowanych w wyliczeniach rachunkowych przedsiębiorcy mogą ponieść spore, w porównaniu z minionymi latami, koszty. 

Zewnętrzna firma księgowa – dlaczego warto

Prowadząc działalność gospodarczą każdy specjalizuje się w konkretnym zawodzie. Osoby korzystające systematycznie z usług zewnętrznej kancelarii rachunkowej wychodzą z założenia, że najlepszą opcją jest skoncentrowanie się na podnoszeniu jakości świadczonych przez swoją firmę usług. Zajmowanie się tym, na czym praktycznie się nie znamy, wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu oraz wiąże się z dodatkowym stresem. Z drugiej strony biura prowadzące rachunkowość mające pod opieką różne firmy często mogą skorzystać ze swojego doświadczenia i przyczynić się do znaczących optymalizacji podatkowych, które mogą dać korzyści finansowe.

Analizując kwestię prowadzenia rachunkowości w firmie warto również brać pod uwagę kwestię bycia na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Firmy zawodowo zajmujące się prowadzeniem księgowości mają swoje sprawdzone metody na tego typu sytuacje. Koszt współpracy z typowymi biurami księgowymi sprowadza się w przypadku większości niewielkich firm do kilkuset złotych miesięcznie. Większość przedsiębiorców uważa, że nie jest to wysoka cena, którą ponosimy za spokojną głowę w zakresie finansowych rozliczeń z urzędami. 

Biuro Everte

Telefon: 81 440 45 81
Tel. kom.: 720 838 133
Email: kontakt@biuroeverte.pl