Okna połaciowe czy lukarny?

Planujecie budowę domu parterowego z użytkowym poddaszem? To pewnie zastanawiacie się na jakie doświetlenie poddasza się zdecydować: lukarna czy okna połaciowe? W tym poście postaram się podać Wam wady i zalety obu rozwiązań.

Podczas budowy domu częstym kryterium, którym się kierujemy przy doborze danej metody czy materiału jest po prostu cena. Koszt budowy jest naprawdę wysoki, więc oszczędzamy na czym się da. Tak się często dzieje również przy podejmowaniu decyzji dotyczącej oświetlenia poddasza użytkowego. Ponieważ lukarna może kosztować nawet 60% więcej niż okna połaciowe, to dla większości rachunek jest prosty. Jednak czy w tym wypadku powinniśmy kierować się ceną?

Koszt budowy domu to jednorazowy wydatek, natomiast komfort mieszkania lub jego brak odczuwa się przez następnych kilkadziesiąt lat. Warto więc zastanowić się, które rozwiązanie jest bardziej praktyczne. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że okna połaciowe są tanie, proste w montażu, nie mają wpływu na kształt dachu, bez większych trudności można je „dobudować” w już istniejącym budynku i w miarę równomiernie doświetlają poddasze. Jednak to wszystko, co można pozytywnego o nich powiedzieć. W użytkowaniu okazują się bowiem całkowicie NIEPRAKTYCZNE.

Bardzo szybko się brudzą, a umyć je jest trudno. Po drugie wystarczy nie domknąć okna podczas deszczu i już na ścianie pojawiają się zacieki. Może nie brzmi to tak tragicznie, ale pomyślmy o konsekwencjach. Jest upalny dzień, za oknem temperatura w cieniu przekracza 30ºC. W ciągu dnia, gdy jesteśmy w pracy okna muszą być zamknięte, bo może padać deszcz. Poddasze nagrzewa się więc jak piekarnik. Wieczorem wracamy do domu i na poddaszu jest skwar. Otwieramy okna, by wywietrzyć sypialnie przez snem, a tu zbiera się na burzę. Deszcz pada przez pół nocy, a Ty nie możesz zasnąć z powodu duchoty jaka panuje w pomieszczeniu. Wierzcie mi coś o tym wiem;)

Lukarna nie jest idealnym rozwiązaniem, ale standardowe okna w lukarnie dają pewną miarę komfortu. Poza tym bardzo urozmaica elewacje budynku i nadaje mu elegancki charakter, nawiązujący do tradycji polskiego budownictwa. Oczywiście decyzja należy do Was, każdy ma inne wymagania i dla niektórych okna połaciowe będą lepszym rozwiązaniem. Zachęcam tylko do starannego przemyślenia wszystkich wariantów.